Niższe koszty energii – ale o co chodzi?

koszty energii 300x214 Niższe koszty energii   ale o co chodzi?
koszty energii

Do niedawna coalbed traktowano jako metan produktu odpadów niebezpiecznych, które zginęło w eksplozji górników tunelu. W Chinach, w zależności od których liczba wierzysz, między 4000 i 6000 górników umiera każdego roku. W najlepszym, metan był niemile widziane produktem ubocznym wydobycia węgla, które Chińczycy wentylowanej do atmosfery pogarsza już i tak okropne kryzys zanieczyszczenia powietrza.

Ale o co chodzi?

Kiedy rozmawiam z przedsiębiorcami po raz pierwszy na temat obniżenia kosztów energii elektrycznej, wielu z nich mimo, że słyszało o możliwości ograniczenia wysokości faktur za prąd, to nie orientuje się do końca, jak takie oszczędności osiągnąć. Część z nich ma negatywne opinie w tej kwestii (przeważnie zasłyszane), choć nie potrafią ich sprecyzować. Dlatego przygotowałem ten krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak bez żadnych inwestycji i zaangażowania mieć niższe koszty energii, zmieniając dostawcę.

Nowy dostawca – większe oszczędności

Tak, właśnie zmieniając dostawcę energii, można osiągnąć największe oszczędności. Dlatego, że bez żadnych inwestycji można zmniejszyć cenę czynnej energii oraz opłatę handlową o conajmniej 30%. A często jest to więcej. Jeśli spojrzysz teraz na swoją dotychczasową fakturę za prąd, dostrzeżesz, że czynna energia oraz opłata handlowa, to tylko część z wszystkich występujących w tym rozliczeniu kosztów. Druga grupa opłat, to wydatki związane z dystrybucją energii. One jednak pozostaną na tym samym poziomie, nawet po zmianie dostawcy.

Sprzedawca nowy – dystrybutor ten sam

Wynika to z faktu, że dystrybucją energii (czyli jej dostarczaniem do punktów poboru – np. siedziby Twojej firmy) musi się zajmować lokalny operator. On jest bowiem przeważnie właścicielem niezbędnej infrastruktury pozwalając na przesyłanie prądu – czyli kabli, liczników, zabezpieczeń, etc. Nie trzeba jednak od niego kupować samego prądu – energię elektryczną może sprzedawać Ci dowolny dostawca z całej Polski, który ma podpisaną umową strategiczną z Twoim dystrybutorem. Dzięki temu lokalny operator będzie przekazywał nowemu dostawcy zużycie wg licznika, a Ty będziesz mógł od niego kupować czynną energię po dużo niższej cenie. Te wszystkie kwestie reguluje Ustawa Prawo Energetyczne.

Uwaga! Aby taka zmiana miała sens i opłacała się, należy w pierwszej kolejności sprawdzić dotychczasową umowę na dostawę energii. W szczególności – kiedy można ją wypowiedzieć nie narażając się na żadne konsekwencje finansowe. Często bowiem do takiej umowy kompleksowej (ramowej) dołączany jest aneks, który zobowiązuje odbiorcę do niezrywania umowy.

Dwie nowe umowy – na sprzedaż i dystrybucję energii

Tak więc zmieniając dostawcę energii, tak naprawdę zmienia się tylko sprzedawca prądu – dystrybutor pozostaje ten sam. Dlatego po zmianie obowiązują dwie umowy: na sprzedaż energii oraz na jej dystrybucję. Przy czym, koszty dystrybucji muszą być na takim samym poziomie, jak przed zmianą (co również gwarantuje Ustawa Prawo Energetyczne). W związku z tym będą także dwie faktury: za energię czynną i opłatę handlową od nowego dostawcy oraz za usługi dystrybucji.

Globalne oszczędności (całkowite koszty energii) wynoszą więc przeważnie ok. 20%, dlatego, że możemy obniżyć tylko część wydatków związanych z zakupem prądu. Choć czasem można również obniżyć koszty dystrybucji energii (np. zmieniając taryfę, czy optymalizując przyznaną moc).

Ile to tak naprawdę kosztuje?

Jeżeli masz taryfę C, to powinna być to usługa bezpłatna. Powinna – bo może się zdarzyć, że różne firmy pośredniczące w zamianie dostawcy pobierają opłaty np. za aktywację umowy, czy przeprowadzenie procedury zmiany, etc. Są to niewielkie opłaty, jednak powodują, że oszczędności maleją. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że żadna z firm, z którymi współpracuję jako broker energetyczny, nie ma tego typu opłat.

Jeżeli natomiast jesteś większym odbiorcą i masz taryfę B lub nawet A, to przy okazji zmiany dostawcy energii mogą się pojawić koszty związane z dostosowaniem układu pomiarowo – rozliczeniowego. Ty bowiem jesteś jego właścicielem, w przeciwieństwie do odbiorców posiadających taryfę C – w tym przypadku właścicielem układu jest lokalny operator.

Jedna zmiana dostawcy – wymierne oszczędności

Podsumowując – aby mieć niższe koszty energii, wystarczy zmienić mądrze jej dostawcę. Taka procedura zmiany jest w większości przypadków bezpłatna; może jej też dokonać każdy przedsiębiorca. Wiąże się z rozwiązaniem dotychczasowej umowy z lokalnym operatorem energetycznym oraz podpisaniem dwóch umów – na sprzedaż energii z nowym dostawcą (tutaj oszczędności przekraczające bardzo często 30%) oraz na dystrybucję (tutaj operator i koszty bez zmian). Również w większości przypadków nie potrzebne są żadne inwestycje.

Tak więc zmiana dostawcy energii jest podstawowym i najskuteczniejszym sposobem na obniżenie jej kosztów. Innymi możliwościami jest optymalizacja warunków dystrybucji (to w uzasadnionych przypadkach robi się wraz z zmianą dostawcy) oraz zakup i wykorzystanie bardziej energooszczędnych urządzeń, czy oświetlenia. Ale na ten temat przygotuję materiał kolejnym razem.

Jeśli natomiast jesteś już po zmianie dostawcy energii lub masz jakiekolwiek wątpliwości z tym związane, napisz proszę poniżej komentarz.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>