Cena kWh – ile tak naprawdę kosztuje kilowat?

cena 1 kWh 225x300 Cena kWh   ile tak naprawdę kosztuje kilowat?Informacji na temat możliwości obniżenia kosztów energii w swojej firmie jest wiele. Przeważnie ze stron internetowych poświęconych tej tematyce można dowiedzieć się, że oszczędności sięgają 20-30%. Jednak konkretnych informacji, jak je osiągnąć przede wszystkim – ile będzie kosztował prąd jest jak na lekarstwo. Dlatego przygotowałem ten tekst, aby pokazać Ci, jaka tak naprawdę może być cena kWh prądu w Twojej firmie po zmianie dostawcy energii.

Stawki zawsze do negocjacji

Oczywiście, nie ma jednej taryfy na sprzedaż energii dla firm. Obowiązuje bowiem tutaj pełna konkurencja i każdy dostawca energii kalkuluje swoje marże. Co więcej – w większości przypadków odbiorca także może wynegocjować dla siebie swoją stawkę. Dlatego poniższe wyceny będą tylko przykładowe, orientacyjne, ale jak najbardziej realne. Możesz więc już dziś zacząć płacić o wiele niższe faktury za prąd, zmieniając dostawcę energii.

Sprawdź, ile przepłacasz?

Zanim jednak pokażę Ci, jaka tak naprawdę może być cena energii, spójrz proszę na oficjalne cenniki największych dostawców prądu w Polsce. To są firmy zajmujące również jego dystrybucją. Dla lepszego porównania i pewnego ułatwienia dodam, że są to stawki za umowy kompleksowe – czyli takie, w których ta sama firma energetyczna sprzedaje prąd i jednocześnie zajmuje się jego dystrybucją. Jeśli więc nie zmieniałeś jeszcze dostawcy energii, to najprawdopodobniej masz taką kompleksową umowę – otrzymujesz jedną fakturę za prąd, w której uwzględnione są wszystkie koszty związane z energią. Dla uproszczenia podaję tylko stawki obowiązujące w taryfach C11, a ceny wyrażone są w kwotach netto.

  • Tauron0,3443 /kWh;
  • ENEA0,3400 zł/kWh;
  • RWE0,3743 zł/kWh;
  • Energa0,3668 zł/kWh;
  • PGE0,3391 zł/kWh.

To są stawki oczywiście pochodzące z oficjalnych cenników dostępnych na stronach internetowych poszczególnych firm energetycznych. Część przedsiębiorców może płaci nieco mniej – jeśli podpisało aneks do umowy generalnej dający kilkuprocentowy rabat, ale w zamian pozbawiając się możliwości rozwiązania umowy. Takie jednak rabaty nie przynoszą wiele korzyści.

Nowy sprzedawca – niska cena

Jaka zatem może być realna cena po zmianie dostawcy energii? To zależy od kilku czynników:

po pierwsze – od samego sprzedawcy prądu (na jakim poziomie ustalił swoje marże);

po drugie – od Twojego zużycia energii (wiadomo – im wyższe, tym większa możliwość negocjacji);

po trzecie – także od innych czynników (nie zawsze sama cena kWh jest najważniejsza – trzeba bowiem pamiętać również o wysokości opłaty handlowej, innych kosztach związanych ze zmianą, czy zapisach w umowie warunkujących obowiązywanie ustalonych stawek).

A więc jeśli prowadzisz małą firmę, która zużywana do ok. 2,3 tys. kWh spokojnie możesz kupować energię za 0,2600 zł/kWh. Różnica – ok. 25%! Przy takim zużyciu to są naprawdę wymierne kwoty oszczędności każdego miesiąca.

Większy odbiorca – większe możliwości

Jeśli jesteś większym odbiorcą – ale nie dużym – po prostu zużywasz ok. 10-15 tys. kW, możesz wynegocjować stawkę nawet poniżej 0,235 zł/kWh. Przy takim zużyciu ceny kalkulowane są bardzo indywidualnie, także są duże możliwości wynegocjowania niskiej stawki.

Natomiast odbiorca zużywającego powyżej 1 GWh rocznie może skorzystać ze specjalnej platformy aukcyjnej, dzięki której szybko i prosto osiągnie największe oszczędności. Do aukcji bowiem startuje z reguły co najmniej kilku, przeważnie kilkunastu dostawców energii, a „wygrywa” ten, który zaoferuje najniższą cenę 1 kWh. Wszystko odbywa się w sposób jawny i transparentny – z jednej bowiem strony odbiorca zna wszystkich dostawców energii przystępujących do aukcji, z drugiej – dostawcy mogą sprawdzić odbiorcę i jego punkty poboru. W ten sposób można wynegocjować nawet 0,216 zł/kWh!

A Ty, jaką płacisz cenę za kWh? Podziel się proszę z innymi czytelnikami w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>